چای یکی از نوشیدنی های محبوب در سراسر جهان از جمله ایران است. بسیاری از ما به نوشیدن یک لیوان چای در حال کتاب خواندن یا تماشای فیلم علاقه مندیم بنابراین ریختن چای روی فرش و مبل اتفاق رایجی است.ولی خوشبختانه پاک کردن این لکه کار سختی نیست.هر چقدر لکه چای مدت زمان بیشتری روی مبل باقی بماند، لکه تثبیت می شود و پاک کردن آن سخت ترمی شود بنابراین سرعت عمل در پاک کردن این نوع لکه ها بسیار بااهمیت است.

شما می توانید با روش های خانگی به سادگی این نوع لکه را پاک کنید.

 

بلافاصله پس از ایجاد لکه، سعی کنید آن را با یک تکه اسفنج و آب سرد پاک کنید تا لکه تثبیت نشود.

در ضمن باید بدانید که آب سرد برای پاک کردن هر نوع لکه‌ای، به جز لکه چربی بهترین ماده است.

پاک کردن لکه چای با استفاده از سرکه

اگر لکه با آب سرد پاک نشد، یک قاشق چای‌خوری سرکه را در یک لیتر آب بریزید و محلول را روی لکه اسپری کنید سپس 10 دقیقه صبر کنید.

سپس یک تکه دستمال یا پارچه سفید را به آرامی روی لکه فشار دهید

و در آخر آثار لکه را با آب پاک کنید و اجازه دهید محل لکه به تدریج و در تماس با هوا خشک شود.

بهتر است برای پاک کردن لکه از دستمال یا پارچه سفید استفاده کنید تا بتوانید لکه چایی را که از روی فرش پاک می‌کنید روی پارچه ببینید.

همچنین ممکن است در صورت استفاده از دستمال رنگی، رنگ آن به مبل انتقال پیدا کند.

همچنین بخوانید :نحوه شستن و تمیز کردن مبل با بخارشو

پاک کردن لکه  با استفاده از مایع شوینده

یکی از راه‌های از بین بردن لکه چای از روی مبل، ترکیب کردن یک قاشق چای‌خوری مایع شوینده (مایع دستشویی یا ظرفشویی) با دو فنجان آب سرد است.

پس از تهیه این محلول، یک دستمال یا یک تکه پارچه سفید را به محلول آغشته کنید و آن را تا زمان پاک شدن لکه به آرامی روی مبل بکشید.

همچنین می‌توانید از مایع ظرفشویی یا مایع لباسشویی نیز برای از بین بردن لکه چای استفاده کنید.

پاک کردن لکه چای با استفاده از نمک و آب گازدار

نوشابه سودا یا آب گازدار هم یکی از مواد مناسب رفع لکه چای است.        می توانید این دو ماده را نیز مانند سایر محلول‌های ذکر شده با یک حوله کاغذی یا دستمال‌های مشابه به آرامی روی لکه فشار دهید و آن را با آب سرد پاک کنید.

همچنین می‌توانید از نمک و آب گازدار نیز  برای پاک کردن لکه چای  استفاده کنید. ابتدا با پارچه‌ای خشک روی لکه ضربه بزنید تا چای تا جای ممکن جذب پارچه شود.

مقدار زیادی نمک را روی لکه بریزید و سپس روی آن کمی آب گازدار بریزید.

اجازه دهید که آب گازدار و نمک ۱ دقیقه روی لکه بماند.پارچه‌ای خشک و تمیز را روی لکه قرار دهید تا آب گازدار جذب پارچه شود.سپس لکه را با آب سرد پاک کنید.

همچنین بخوانید :روش های تمیز کردن و شستشوی مبل چرم در خانه

پاک کردن لکه چای با آب اکسیژنه

استفاده از هیدروژن یا آب اکسیژنه هم می‌تواند برای از بین بردن لکه چای موثر باشد.

در صورتی که لکه با آب سرد پاک نشد، می‌توانید آب اکسیژنه را یک یا دو بار روی لکه اسپری کنید و پس از چند دقیقه انتظار، لکه را با آب پاک کنید و رطوبت لکه را با فشار ملایم دستمال روی آن خشک کنید.

 

هر کدام از روش‌های ذکر شده را که احساس می‌کنید بهتر جواب می‌دهد، باید چند بار تکرار کنید.اگر پس از چند بار تکرار جواب نداد روش خود را تغییر دهید.

 

پاک کردن لکه چای با لکه بر

اگر در استفاده از روش های معرفی شده در بالا مطمئن نیستید می توانید از لکه بر استفاده کنید. 

 پاک‌‌کننده‌های مخصوص پاک کردن لکه‌های ناشی از ریختن چای یا دیگر مواد حاوی تانن، نیز در موجود است که می‌توانید از آن‌ها نیز برای پاک کردن لکه ی مبل خود استفاده کنید.

از بین بردن لکه چای از روی مبل‌های دارای پارچه کتان

در صورتی که پارچه مبل شما از نوع کتان است،

می‌توانید برای پاک کردن لکه از محلول سرکه سفید و آب استفاده کنید.

پس از ترکیب کردن سه فنجان سرکه سفید، با یک فنجان آب،

محلول را روی لکه اسپری کنید و اجازه دهید محلول تا چند دقیقه روی لکه باقی بماند.

سپس مانند روش قبلی با یک دستمال یا پارچه کمی لکه را فشار دهید و در پایان آن را با کمی آب پاک کنید.

اگر لکه باز هم پاک نشد، مقدار کمی نمک روی مبل بریزید و محل مورد نظر را در حالی که نمک روی آن است، کمی با دستان خود بمالید.

همچنین بخوانید : روش تمیز کردن لکه قهوه از روی مبلمان

پاک کردن لکه از روی مبل‌های دارای پارچه‌های غیر قابل شست‌و‌شو

اگر پارچه مبل شما غیر قابل شست‌‌و‌شو است، بهتر است مبل خود را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید  تا با تجهیزات مخصوص خود لکه را از بین ببرند.

همچنین بخوانید :پاک کردن لکه جوهر از روی فرش و مبلمان

نکات مهم

  • قبل از استفاده از هر گونه ماده برای پاک‌ کردن لکه‌ مبل خود (مخصوصا مواد پاک‌کننده شیمیایی)، ابتدا آن‌ها را روی قسمتی از مبل امتحان کنید که در دید نیست. همچنین تنها از ماده‌هایی استفاده کنید که برای پاک کردن لکه چای مناسب باشد.

 

  • بهتر است برای پاک کردن لکه از دستمال یا پارچه سفید استفاده کنید تا بتوانید لکه چایی را که از روی فرش پاک می‌کنید روی پارچه ببینید. همچنین ممکن است در صورت استفاده از دستمال رنگی، رنگ آن به مبل انتقال پیدا کند.

 

  • هرگز برای پاک کردن لکه، خیلی تلاش نکنید یا پارچه را محکم روی آن نکشید. این کار نه تنها به پاک کردن لکه هیچ کمکی نمی‌کند، بلکه می‌تواند آن را گسترده‌تر کند.

 

  • استفاده از پودر صابون نه تنها لکه های چای را از بین نمی‌برد، بلکه برطرف‌ کردن آن را دشوارتر هم می‌کند.

 

اگر لکه ی چای قدیمی شده بود و روی مبل تثبیت شده بود و با روش های فوق موفق به پاک کردن آن نشدید حتما مبل خود را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید تا با تجهیزات مخصوص خود لکه را از بین ببرند.

یکی از خدمات متنوع مجتمع قالی شویی جردن، شستشوی انواع مبلمان و تشک در محل است.