یکی از انواع لکه هایی ممکن است روی فرش شما  ایجاد شود ،لکه چسب مایع یا چسب قطره ای است.بهترین کار این است که بلافاصله بعد از ایجاد لکه آن را پاک کنید. چون به مرور زمان چسب باعث می شود رنگ الیاف فرش تغییر کند. در ادامه به بررسی راهکار ها و روش های ساده پاک کردن این نوع لکه می پردازیم.

راهکار های پاک کردن چسب قطره ای و مایع از روی فرش

در اولین قدم یک پارچه نخی را بر روی لکه ی چسب  بگذارید و روی آن را با درجه متوسط اتو کنید. این عمل را تا زمانی که چسب به پارچه بچسبد انجام دهید.حتما از پارچه نخی استفاده کنید ؛پارچه های پلاستیکی نه تنها مناسب این کار نیستند بلکه باعث بدتر شدن لکه می شوند.

اگر لکه چسب با این روش از بین نرفت از روش های زیراستفاده کنید .

 

همچنین بخوانید پاک کردن لکه ی خون از روی فرش

 

چسب‌هایی که پایه ی آب دارند

لکه چسب

چسب‌های مایع را می‌توان با استفاده از روش زیر از روی فرش پاک کرد:

ابتدا روی لکه مقداری سرکه بریزید و چند دقیقه منتظر بمانید. با این کار چسب نرم و راحت‌تر از فرش جدا می‌شود.سپس کمی  مایع شوینده (مایع دستشویی یا ظرفشویی) روی چسب بریزید و با فرچه روی آن بکشید. در آخر با آب گرم فرش را بشویید تا کف از آن خراج شود و سپس فرش را خشک کنید .

همچنین بخوانید پاک کردن لکه جوهر از روی فرش و مبلمان

 

انواع دیگر چسب که پایه ی آب ندارند 

لکه چسب روی فرش

با استفاده از روش زیر تقریبا می‌توانید انواع لکه های چسب که پایه آب ندارند و یا از انواع قوی تری هستند مانند چسب دو قلو و چسب قطره ای و یا چسب یک دو سه را از روی فرش پاک کنید:

دراین گونه موارد می توانید از استون برای پاک کردن لکه ی چسب  استفاده کنید ولی استون ممکن است به رنگ والیاف برخی از فرش ها (با توجه به نوع الیاف و رنگ بکار برده شان) آسیب بزند. برای همین ابتدا استون را روی قسمتی از فرش که در دید نیست امتحان کنیدو ازمقدار بسیار کمی از استون استفاده کنید. پارچه ای را به استون آغشته کنید و روی لکه چسب بزنید و با ضربه زدن این کار تکرار کنید . تا جای ممکن سعی کنید تا با قسمت های دیگر فرش در ارتباط نباشد.اجازه دهید استن چند دقیقه روی فرش باقی بماند. سپس با یک پارچه استون را پاک کنید.

اگر استون موثر نبود همین کار را با استفاده از تینر انجام دهید.

 

اگر لکه چسب قدیمی بود و یا با استفاده از راهکار های فوق پاک نشد، فرش خود را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید.